Lehed

esmaspäev, 23. november 2015

Miks on esmaspäev sinine?

Vahelduseks ka meelelahutust, miks mõjub esmaspäev paljudele tööinimestele eriti masendavalt. Miks tekkis mõiste «sinine» esmaspäev ja kuidas seda leevendada, kirjutab karriere.de.

Hamburgi turu-uuringuinstituut Ears and Eyes küsitles 885 töövõtjat, et välja selgitada nende meeleolu esmaspäeva hommikul. 75 protsenti vastanutest tunnistas, et lähevad esmaspäeval väsinuna ja halvatujulisena tööle.

Iga kaheksas tõdes, et väldib kategooriliselt vestlusi ja nõupidamisi kolleegide ja klientidega, et mitte end närvi ajada. Uuringus osalenute hinnangul kestab rusutud ja väsinud tunne kuni esmaspäeva lõunani. Küsitletud täheldasid muuhulgas, et ka ülemus käivat just esmaspäeva hommikul neile eriti närvidele.

Miks just esmaspäeval töötamine eriti raske tundub, ei ole suudetud veel teaduslikult selgitada. Ühe võimaliku põhjusena näevad teadlased nädalavahetust. Enamik inimesi kogeb nädalalõpul pingelangust. Terve nädala töötavad inimesed pinge ja stressi all. Nende veres ringlevad hormoonid, mis aitavad neil vastu pidada. Seni, kuni esitlus on edukalt ette kantud, leping alla kirjutatud või dokumendi kuhi üle vaadatud.

Paljud inimesed püüavad nädalavahetusel elu elada, mida nad nädala kestel elada ei jõudnud. Sinna juurde kuulub ohjeldamatu pidutsemine, treeninguga liialdamine ja poole lõunani magamine.

Selline teguviis nädalavahetusel mõjub inimese biorütmidele halvasti. Normaaljuhul hakkab meie keha alates kella neljast öösel hormooni nimega kortisooli tootma, mis toimib kui naturaalne ärataja. Niipea kui hormoonitase veres on tippu jõudnud, ärkame ja oleme uueks päevaks valmis.

Kes aga terve nädalalõpu pidutsedes mõõda saatis, annab oma kehale valesid signaale. Esmaspäeval ärkame äratuskella peale, samas kui meie keha on  veel sügavas unes.

Mitmedki inimesed lähevad pühapäeva õhtul varem voodisse, et järgmiseks töönädalaks välja puhata. See aga ei aita, sest inimese sisemine kell on nii või teisiti sassi löödud. Ükskõik kui tüütult või võimatult see ka ei kõlaks, tuleb igal päeval alati samal ajal üles tõusta ja magama heita.


Allikas:Naine24.ee

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar