Lehed

teisipäev, 29. detsember 2015

Maalitud küünlad


Kel ees veel kiired külaskäigud, kuid ei tea mida kingituseks kaasa haarata, siis hea idee on kinkida üks ilus dekoreeritud küünal.

Kuigi jah, ühes internetiportaalis oli üleskutse, et nimetage kõige mõttetumad kingitused, siis nende hulgas loetles keegi ära ka küünalde kinkimise. See inimene oli nii tulihingeline vastane, sest see kriitika mida ta küünalde kinkimise vastu välja ütles, oli päris soolane. Huvitav, miks talle kogu aeg küünlaid kingiti - ju ta oleks sellest pidanud mingit sõnumit välja lugema. :)

Minule ja mu õele küünlad meeldivad. Ka meeldib meile neid kaunistada. Selleks on vaja vaid poest osta vedelat küünlavaha, millega saab maalida.

Need küünlad tegi õde kingituseks oma stuudiokaaslastele. Nii ilusad! :)








pühapäev, 20. detsember 2015

Teeme ise jõulutähe - fliisist


Imekihft idee on padjale teha kaunistuseks kangast jõulutäht. Kui padjatoorik on olemas, siis on vaja vaid traageldamisoskust.


Jõulutähti saab teha ka mõnest muust mittehargnevast kangast. Kuna mul oli kodus juba olemas kreemjasvalge fliisitükk, mis vedeles palju aastaid, siis lasin selle käiku ning tegin sohvale kaks väikest padjakatet. Soov oli ka veel üks punane jõulutäht teha. Kuna punast fliisi mul kodus polnud ja ka vanade riiete kotis polnud ühtegi lapse fliispusa, siis läksin esmalt kaltsukaringile, et teha väikest seiret, mis seal saada on. Üllatuseks leidsin ühe kaltsuka lasteosakonnast punasest fliisist kuradikostüümi. Jah, kuradikostüümi! :) Ilmselt oli seda täpselt üks kord kasutatud ja mis ilmselt ootas, et ma selle ära ostaksin.


Lillepadja õmblemiseks on vaja:
- padjapüüri või sobivat kangast, millest saaks õmmelda
- fliisi
- kuldseid pärleid südamikuks
- õmblustarvikuid: niiti, nõela, nööpnõelu, kääre
- õmblusmasinat
- paberit šablooni tegemiseks


Esmalt lõika paberist kolmes suuruses lille kroonlehed. Lehed ei pea olema ühesugused, ega looduseski on raske leida sarnaseid asju.


Šablooni alusel lõika igast suurusest viis tükki.


Laota kroonlehed padjale ja kinnita nööpnõeltega.


Traagelda paksema niidi või lõngaga kroonlehed padjapüüri külge.


 Kõige lõpetuseks õmble lille keskele pärlid.

Nüüd ongi jõuluteemaline padjapüür valmis, millele mõnus toetada.







laupäev, 19. detsember 2015

Lihtne taimeseade


"Nagu baaba Jaaga juuksed"
"Töö kiire ja lohakas"

Selliseid naljakaid lauseid lasid rõõmsad naised õhku, kui Lääne-Viru Loovuslektooriumis õpetati taimedest lauaseade meisterdamist.

Tõesti, see oli üks väga lihtne töö, kus vaja vaid mõnda sirget oksa, viinapuuvääte ja kuivanud kuuseoksi.





Nagu ikka, andis igaüks tööle oma käekirja ja valmis palju huvitavaid seadeid.

Mina üritasin seekord jääda väheke raamidesse ja kaunistuste asemel lisasin seadesse ainult sinised led-lambid. Nii see jäi.


Teist korda ma kuivatatud oksi ei kasutaks, sest toas need kuivavad ja ajavad alalõpmata prahti lauale.





neljapäev, 17. detsember 2015

Lustakas paberkuusk lauale


Sajab-ei saja, sulab-ei sula - selline on siis see õrn talvehakatis. Aga miks mitte teha endale ise üks lumine kuusk!

Detsembri esimeses postituses jagasin ma nippe, kuidas ajalehest või muust paberist saab punumiseks keerata pulgakesi. Nagu uksepärja, nii ka kuuse puhul tuleb kasutada punumiseks pulgakeste ülestõstmisvõtet, mille tulemusel tekib huvitav punupind.

Mina punusin oma esimese kuuse koonuse abil ja see tuli päris kole välja, sest pabertorud olid keeratud printeripaberist, mis olid hästi jäigaid ning kuusetipp jäi nagu pikk vorst. Kuuske võib ka ilma koonuseta punuda, kuid siis tuleb papist lõigata neli-, viis- või kuusnurga kujutis, mille otstesse tuleb alguses kleepida pabertorukesed.

Koonuse eeliseks on see, et saad järjest punuda, ega pea jälgima, millal on õige aeg lõpetamiseks.


Seega, alustame otsast peale. Kui ajalehest on pabertorukesed keeratud, vt videot siit, siis tuleb ristakuti panna neli torukest ja liimiga need keskpunktis kokku kleepida.


Seejärel kleepida esimene punupulgake.


Algab pulkade teineteisest ületõstmine. Kui esimene ring saab täis, siis sätite kenasti, et algaks uus ring. Peale seda ei märkagi enam kui algab uus ring, vaid üsna ruttu tuleb lõpetamine.

 

Kahjuks lõpetamisest pilti pole, kuid päris lõpus jätsin ma osad torud punumisringist maha ehk lõikasin lühikeseks, panin tiba liimi vahele ja sättisin kenasti kuhugi punu sisse.

Kuuse kaunistamisel on vaba voli, kes tahab, see värvib roheliseks, kes ei taha, jätabki nii nagu punumaterjal on. Peale võib kleepida pärleid ja vatitupse, sisse võib pista patareidega led-lambikesed jne.




kolmapäev, 16. detsember 2015

Öine helenduv kiil


Tegemist teistmoodi ideega valmistada helkurit. Kuna see on pigem iluasi, millel lisaboonusena valgust peegeldav efekt, siis on see kõige paremini sobilik näiteks käekotile.

Helkuri valmistamine võtab aega loetud minutid ja see on tore väike kingitus.


Vaja läheb:
- 3 sentimeetri laiust helkurriba
- pärleid (3-4 suuremat ja sama palju väiksemaid)
- ehtetraati
- tange (lõikamiseks ja painutamiseks), nende puudumisel laenake mehelt näpitsaid 
- naasklit
- kääre
- paela


Alustuseks tuleb helkurpaelast lõigata kaks  6-7 cm jupikest. Otsad tuleb vastavalt soovile kas ümaraks, teravaks või sakiliseks lõigata. Tiivad tuleb kokku voltida ja naaskliga auk ette lükata, et hiljem traat läbi pista.

Seejärel tuleb traadist näpsata vähemalt 10sentimeetrine jupike, mille otsa tuleb keerata väike aas. Kellel on ehtetangid olemas, siis saab seda nendega hõlpsalt teha, aga kui tange kodus pole, siis võiks selle aasakese proovida mingi varda või teise peenemat sorti ümara asja ümber keerata.

 
Kiili kokkupanemisel lisa esmalt kõige suurem või suuruselt järgmine pärl, mis on peanupuks. Seejärel lisa kaks volditud tiiba ja vastavalt suuruse järgi ülejäänud pärlid.

Lõpetuseks keera otsa taas väike aas.



Pea kohal olevast aasast lükka läbi vuaalpael, mille otsad on tulega ära kõrvetatud. Kinnita koti, mantli või mõne muu asja külge.


pühapäev, 13. detsember 2015

Talvine portselanimaal



Rattakirjas harjutasime kuu alguses portselanimaali. Ikka seda ehtsat ja õiget, mille värvi tuleb segada õliga ja mida peab põletama ahjus.


Õpetama tuli meid Tiiu Tagamets, kes on tuntud oma imeliste maalide ja väga ilusa käekirja poolest. Kaasas oli tal laias valikus erinevates tehnikates näidistöid.


Keraamikamaal pole mitte ainult maalimine, värvi saab kanda ka švammi või mõne muu vahendi abil keraamilistele nõudele. Seega erinevaid tehnikaid kasutades on nende värvide käsitlemine jõukohane ka algajatele, kel puudub maalimisoskus.


Kuna keraamikavärve põletatakse ahjus, siis on kindel, et esemega ei juhtu hiljem midagi - kannatab edukalt masinpesu ja peab vastu ka lauanõude hõõrdumisele. Puuduseks on seevastu eseme valmistamisele kuluv aeg.


Näiteks ei tea iial, kuidas värv põleb ahjus ära ja seega peab arvestama parandustöödega. Kuigi ma teadsin, et punane värv on üsna kapriisne ja kipub sageli peale põletamist pruuniks muutuma, siis täpselt nii oligi.


Taldrik, mille peal harjutasin kätt, enam parandustöid ei vajanudki, sest see põles ahjus lihtsalt katki. Miks see nii juhtus, sellele ei osanud ka juhendaja seletust anda. Tavaliselt juhtub see nii, kui proovida joonistada kasutatud esemetele, mis on väikeseid põrutusi saanud.

Lõpptulemusena tulid tööd ilusad ja värvikirevad ning kindlasti teenivad veel pikka aega oma omanikku.